Matične ćelije: Sve što treba da znate o njihovom značaju i čuvanju
Šta su matične ćelije? Kako se čuvaju i koje bolesti mogu da se leče njima? Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce.
Matične ćelije: Sve što treba da znate o njihovom značaju i čuvanju
U poslednje vreme sve više se govori o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u lečenju različitih bolesti. Mnogi roditelji razmišljaju o čuvanju matičnih ćelija svog novorođenčeta, posebno u slučajevima kada u porodici postoji rizik od određenih oboljenja. Ali šta su zapravo matične ćelije, kako se čuvaju i koje bolesti mogu da se leče njima?
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija u organizmu, poput ćelija srčanog mišića, crvenih krvnih zrnaca i ćelija kože. Kasnije u životu, ove ćelije imaju sposobnost popravljanja oštećenih tkiva.
Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube vitalnost, što je razlog zašto naučnici posebnu pažnju posvećuju čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta.
Gde se nalaze matične ćelije?
Matične ćelije postoje u mnogim vrstima tkiva odraslih ljudi, sa najvećom koncentracijom u koštanoj srži i krvi. Međutim, najvrednije su one iz pupčane vrpce novorođenčeta jer su izuzetno mlade i vitalne.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Danas je moguće lečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti matičnim ćelijama. Među njima su:
- Maligna oboljenja (poput leukemije)
- Poremećaji krvi
- Urođeni poremećaji
- Poremećaji imuniteta
- Šećerna bolest
Postoje dve vrste lečenja matičnim ćelijama: autologno (sopstvenim ćelijama) i alogeneično (ćelijama dobrovoljnog davaoca). Autologno lečenje ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.
Kako se obavlja procedura uzimanja matičnih ćelija?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan po bebu i majku. Obavlja se neposredno nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce. Krv se sakuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu, a ceo postupak traje samo nekoliko minuta.
Šta se dešava nakon uzimanja matičnih ćelija?
Nakon prikupljanja, matične ćelije se podvrgavaju analizama u laboratoriji kako bi se proverilo da li postoji bakterijska kontaminacija ili virusne infekcije. Nakon što se utvrdi da su ćelije zdrave, one se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. Na ovaj način, matične ćelije mogu da se čuvaju decenijama.
Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?
Standardni ugovori za čuvanje matičnih ćelija obično traju 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji (ili dete kada postane punoletno) mogu da odluče da produže čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu koja iznosi oko 40 evra godišnje. Takođe, postoji opcija da se ćelije doniraju banci.
Koji su uslovi za čuvanje matičnih ćelija?
Doktori preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:
- Ukoliko u porodici postoje oboljenja krvi, raka ili drugih bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
- Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog težeg pronalaženja kompatibilnog davaoca)
- Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
Da li postoje banke matičnih ćelija u Srbiji?
Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje da će do kraja godine biti otvorena u Beogradu. Do tada, građani Srbije koriste usluge inostranih banci, najčešće u Belgiji, gde se matične ćelije šalju na čuvanje.
Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?
Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od zemlje i banke. U Srbiji, cena za 20 godina čuvanja iznosi oko 1800-2500 evra. U Hrvatskoj je cena oko 2000 evra, dok u Švajcarskoj iznosi 2500 evra. Važno je napomenuti da ove cene obuhvataju čuvanje tokom navedenog perioda, a nakon isteka ugovora postoji mogućnost produženja uz dodatnu naknadu.
Šta ako se rode blizanci?
U slučaju rođenja blizanaca, roditelji mogu da odluče da sačuvaju matične ćelije samo jednog deteta ili oba. Ako se odluče za čuvanje ćelija oba deteta, mnoge banke nude popust od 50% za drugo dete.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja značajnu investiciju u zdravlje deteta i članova porodice. Iako postupak može delovati skupo, potencijalne koristi u lečenju teških bolesti čine ga vrednim razmatranja, posebno u porodicama sa rizikom od određenih oboljenja. Sa razvojem medicine, broj bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama se kontinuirano povećava, što čini ovu opciju sve važnijom.